Logomuzun Anlamı

 

        Kaymakamlığımızın yeni logosu, ay yıldızlı bayrağımızda da yer alan hilal ile çevrelenmiştir. Bu Hilal; dirilişin, birliğimiz ve bütünlüğümüzün sembolüdür. Rengi Türk Bayrağımızın rengidir. Ülkemiz ve milletimiz için canını feda eden Şehitlerimizin kanını simgelemektedir.

        Logoda yer alan Buğday Başakları, bereketi ifade etmekte ve geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan ilçemizdeki çiftçilerimizi simgelemektedir.

        Logonun orta kısmında yer alan kadın figürü Kurtuluş Savaşı yıllarında İnebolu’dan Ankara’ ya taşınacak olan mermileri çetin kış şartlarında bebeği ile birlikte Kastamonu’ ya mermi dolu kağnı ile taşırken Kastamonu Kışlası önünde donarak şehit olan Seydilerli Şehit Şerife Bacı’ yı simgelemektedir. Şehit Şerife Bacı da dili, dini, vatanı, bayrağı ve İstiklali söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan ölüme atılabileceğini tarih boyunca defalarca ispat eden kahraman Türk Kadınını temsil etmektedir.

        Şehit Şerife Bacı figürünün üzerinde durduğu Yarım Ay motifi, bereketli toprakları simgelemektedir. Türk mitolojisinde Ay bolluk ve bereketi temsil eder. Yarım ay; Ay’ın en olgun dönemidir. Bolluğun, bereketin ve kuvvetin en doruk noktasıdır.