İlçemizin Tarihi
 
        Seydiler, İnebolu-Kastamonu karayolu üzerinde çok eski tarihlere dayanan bir yerleşim yeridir. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, Merkez Cayır Mahallesinde bulunan Seyyid-i Zülfikar Camisi yanında bulunan minarenin 1112 yılında yapıldığı tespit edilmiştir. Bu durum göz önüne alındığında Seydiler'in 905 yıllık bir tarihe sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.
        Cumhuriyet döneminden önce Seydiler'in yerleşim yeri olarak "İpek Yolu' tabir edilen yol üzerinde bulunması nedeniyle Cayır Mahallesinde bulunan Seyyid-i Zülfikar Camisi yanında kervansaraylar, deve hanları, hamamlar inşa edilmiştir. Karayolu taşımacılığı ilerleyip deniz yolu taşımacılığı duraklayınca; İnebolu Limanı önemini yitirmiş, İpek Yolu da önemini kaybetmiştir. Burada inşa edilen kervansaraylar, deve hanları ve hamamlar zamanla kullanılmadığından yıpranarak yıkılmıştır. Hanlar, hamamlar ve kervansarayların camii ile beraber yapıldığı sanılmaktanır.
        Seydiler'in isminin de bu camiye adını veren, türbesi de ilce merkezinde bulunan Seyyid-i Zülfikar isimli zattan geldiği rivayet edilmektedir.
Kurtuluş Savası'nda eli silah tutanların cephede olduğu sıralarda İnebolu'ya çıkarılan silah ve cephanelerin Kastamonu üzerinden Ankara'ya ulaştırılmasında yaslı erkeklerle kadınlarımızın da insanüstü çalışmaları olmuş, tarihe geçmişlerdir. Bu tarihe gecen kadınlarımızdan biri de Seydiler'li Şehit Şerife Bacı'dır.Şerife Bacı 1921 yılının çetin kıs şartlarının hüküm sürdüğü Aralık ayında sırtında çocuğu, önünde kağnısı ile İnebolu'dan Kastamonu'ya cephane taşırken, Kastamonu Kışlası önüne kadar gelmiş, mermileri ve çocuğunu korumak uğruna donarak şehit olmuştur. Seydiler Belediye Başkanlığı Cumhuriyetin 50. yılında ( 1973 ) belediye binası önüne Şehit Şerife Bacı'nın Rölyefini yaptırmış, ana caddeye de adını vererek ismini ölümsüzleştirmiştir. Şerife Bacı hem Seydiler'in hem Kastamonu halkının hem de Türk Milletinin kalbindeki yerini almıştır.
Atatürk, 23 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu'da Şapka İnkılabını gerçekleştirdikten sonra 25 Ağustos günü İnebolu'ya geçerken Seydiler'e uğrayarak bir bardak ayran içmiş, Seydilerlileri onurlandırmıştır. Her yıl 25 Ağustos günü Seydiler'de törenler yapılarak Atatürk'ün gelişi kutlanır. Aynı gün Seydiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ile ilçemiz Kızılay Şubesince yapılan Sünnet Düğünü geleneksel hale gelmiştir.
        Cumhuriyet öncesiİnebolu ilcesine bağlı olan Seydiler, 1926 yılında Küre'nin İlce olusu ile buraya bağlanmış, 04.08.1944 tarih ve 4642 sayılı kanunla ilce olan Devrekani'ye bağlanarak uzun sure Bucak statüsünde idare edilmiştir. 1967 yılında belediye teşkilatı kurulan Seydiler, 20.05.1990 gün ve 3644 sayılı kanunla ilce olmuş, 08.05.1991 tarihinde ilce kaymakamının fiilen göreve başlaması ile Kastamonu ilinin 19. ilçesi olarak faaliyete geçmiştir.